1. Spoločnosť

Toyota vo svete

Kľúčové informácie o našich globálnych operáciách

História našej spoločnosti sa začala v roku 1937 založením spoločnosti Toyota Motor Co. Ltd. Vedeli ste však, že pôvodná spoločnosť Toyoda sa koncom 19. storočia zaoberala tkaním textilu?

Odkiaľ pochádzame

Úspech Sakičiho Toyodu pri vývoji technológie automatických tkáčskych stavov poskytol pevný obchodný základ pre jeho syna Kiičira, ktorý si mohol splniť svoj sen o výrobe vozidiel, inšpirovaný novými metódami hromadnej výroby, ktoré videl v Európe a USA. Dnes sme sa stali jednou z najväčších a najznámejších automobiliek na svete. Zamestnávame viac ako 360 000 ľudí a vyrábame vozidlá v továrňach na každom kontinente. Naše osobné a nákladné autá sa predávajú vo viac ako 170 krajinách a teritóriách.

Počas celej expanzie sme zostali verní filozofii, ktorá tvorí jadro našej firemnej kultúry. Našim cieľom je pomôcť vybudovať prosperujúcejšiu spoločnosť prostredníctvom firmy, ktorá si váži rešpekt a čestnosť a ktorá rastie v súlade s globálnym spoločenstvom. Snažíme sa zvyšovať kvalitu života ľudí vďaka využívaniu našich schopností a pokročilých technológií pri vytváraní skvelých nových produktov a služieb.

 

Kde sme dnes

Stretnite sa s našim prezidentom

Akio Toyoda sa stal naším prezidentom a generálnym riaditeľom v roku 2009. Ako vnuk Kiičira Toyodu reprezentuje ďalšiu generáciu rodiny, ktorá založila spoločnosť Toyota Motor Corporation.

Do spoločnosti nastúpil v roku 1984 ako bežný zamestnanec po nadobudnutí právnického titulu v Japonsku a magisterského titulu z obchodnej administratívy v USA. Má medzinárodné skúsenosti so všetkými fázami našich automobilových operácií. Členom predstavenstva je od roku 2000 a v roku 2003 sa stal hlavným riaditeľom.

Ako predseda predstavenstva vytvoril a dohliadal na vytvorenie a činnosť tímu gazoo.com, pričom vytvoril nové online kanály venujúce sa predaju tovaru a poskytovaniu služieb zákazníkom. Od roku 2005 bol výkonným viceprezidentom a zodpovedným zástupcom riaditeľa vrátane oblasti integrovaných dopravných systémov IT (viedol vývoj webového integrovaného obchodného zdroja e-Toyota), riadenia kvality a výroby. Rovnako zohral kľúčovú úlohu aj pri rozvoji aktivít spoločnosti Toyota v Číne vo funkcii generálneho riaditeľa čínskeho operačného centra spoločnosti a neskôr skupiny China Operations Group.

Pri vedení sa odzrkadľuje jeho veľká vášeň pre autá a radosť z jazdy na ceste aj na pretekárskom okruhu. Sám je nadšeným a skúseným pretekárom a inšpirujúcou silou pri našom úsilí vytvárať stále lepšie autá pre našich zákazníkov.

Viac než autá

Sme automobilka známa na celom svete, ale vedeli ste, že spoločnosť Toyota má mnoho ďalších výrobných a obchodných aktivít?

Patria medzi ne výroba a predaj lodí a lodných motorov a výroba vysokozdvižných vozíkov a iného priemyselného vybavenia. Od roku 1975 staviame domy, vyvíjame nové stavebné techniky a riešime aj projekty bytových domov a nájomných bytov. Spoločnosť Toyota Housing Corporation bola založená v roku 2004 ako samostatná spoločnosť.

Vykonávame priekopnícku prácu v oblasti biotechnológií a poľnohospodárstva vrátane výskumu pestovania udržateľných rastlinných produktov, ktoré môžeme použiť v rámci našich výrobných procesov ako ekologickejšiu alternatívu ku konvenčným plastom.

Medzi iniciatívy, ktoré podporujú náš záväzok chrániť životné prostredie a zodpovedné podnikanie, patria programy výsadby lesov v Číne, ktorých cieľom je zabrániť premene krajiny na púšť.

Spoločnosť Toyota Financial Services poskytuje finančné produkty a pomáha miliónom zákazníkov na celom svete pri kúpe alebo lízingu vozidla. V Japonsku sú súčasťou tejto oblasti nášho podnikania aj ďalšie odvetvia, napríklad pôžičky na bývanie a kreditné karty.